<<  Isı, Ses, Su ve Yangın Yalıtımı  >>
 

Isı Yalıtımının Özellikleri; Isı yalıtımının bilinen en önemli avantajı enerji tasarrufu sağlmasıdır. Fakat bunun yanında uygulandığı mekana getirdiği bir çok avantajları bulunmaktadır. Bunların başında çevre kirliliğini önlemesi gelmektedir. Yalıtılmış bir bina yalıtılmamış bir binaya göre daha az yakıt tüketimine sahip olduğu için atmosfere daha az atık salıyor. Dolayısıyla karbon emisyonlarının azaltılması yönünde hedefleri olan ülkemizde ısı yalıtımı önemli bir yer teşkil etmektedir.

Isı Yalıtımının Sağladığı Diğer Avantajlar; Isı yalıtımı malzemeleri çok düşük yoğunluklu hafif malzemeler olduğu için bilindiğinin aksine binaya statik açıdan hiçbir ilave yük getirmediği gibi binanın taşıyıcı sistmeni korozyondan (paslanma) koruma özelliği getirmektedir. Isı yalıtmı yapılan bir binada %50’ye varan enerji tasarrufu sağlamasının yanında daha konforlu olmasını da unutmamak gerekir.

Yalıtım için kullanılan ısı yalıtım şapı malzemesinin kaliteli, nefes alma özelliğinin olmasına ve yangın dayanımına dikkat etmeniz gerekir. Kullanılacak olan ısı yalıtım şapı malzemesinin uzun ömürlü olması ve çevre dostu olması yapılacak yalıtımın kalitesini artırdığını unutmamak gerekir. Son olarak ısı yalıtımı yaptırırken firma ve üretici garantisi olan firmaları seçmenize dikkat etmelisiniz.

   

Ses Yalıtımının Uygulandığı Alanlara Sağladığı Faydalar ; Ses ve gürültü kirliliğinin yoğun olduğu alanlarda ses yalıtımı uygulanması gürültüyü ve dışarıdan gelen sesleri büyük oranda azaltacaktır. Ses ve gürültü maruziyetine kalmayan kişiler iş alanlarında daha verimli çalışabilir ve daha dikkatli davranabilir.

Okul, hastane ve otel gibi insan yoğunluğunun en üst seviyede olduğu mekanlarda kişilerin birbirinden rahatsız olmaması ve konforlu hizmet sunulması açısından en ideal seçenek yine ses yalıtımı uygulaması. Ses yalıtımının en büyük katkısı ise sağlık problemlerinin önüne geçmesidir. Gürültü ve ses devamlılığından etkilenip sinirlenen, sinir bozukluğu ve agresiflik yaşayan kişiler için tek çözümdür diyebiliriz. Ses yalıtımı eşliğinde kişilerin sağlık durumlarıda konforlu alanlarla beraberinde iyileşme gösterir!

Ses Yalıtımı Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;  Ses yalıtımı yaptıracak kişiler öncelikle kullanılması gereken malzemenin kalitesini belirlemelidir. Kalitesiz malzemelerin uygulanması yalıtımı olumlu yönde etkilemeyecektir ve zamanla deforme olarak özelliğini yitirecektir bu yüzden İnoterm malzemelerini güvenle kullanabilirsiniz. Kaliteli ve uzun ömürlü yalıtımlar için en iyi tercih İnoterm.

Uygulatmak istediğiniz alanları belirlemelisiniz iç veya dış cephe olarak istediğiniz bölgeye uygulatabilirsiniz ancak en çok ses alan cepheye uygulatmanız daha mantıklıdır. Tüm cephelere uygulatmanızda mümkündür. Ses yalıtımı kaliteli malzeme kadar kaliteli işçilikte isteyen bir uygulamadır bu yüzden firmamız tarafından sizlere en kaliteli ürünü ve işinde profesyonel olan ekip arkadaşlarımızı temin edebiliriz!

   

Yapıların uzun ömürlü olabilmesi, sağlıklı konforlu ve güvenli bir ortam sağlayabilmesi için suyun veya nemin yapının bir kısmına veya kapsadığı hacimlere zarar vermesini önlemek amacıyla yapılan, su veya nemin ahşap, metal, taş, tuğla gibi gereçler üzerindeki olumsuz etkilerine karşı uygulanan yalıtıma “su yalıtımı” denir.

Su Yalıtımı Yapıyı Korur. Yapıya sızan su, donarak veya kimyasal tepkimelere girerek yapının özelliğini yitirmesine yol açar. Su Yalıtımı Konfor Sağlar; Toprağın nemi ve basınçsız su, yapı elemanı gözeneklerinden geçerek iç ortam yüzeyinde küflenme, siyah leke ve mantarların oluşmasına neden olur. Bu yüzden iç yüzeyde bulunan ahsap gibi dogal malzemelerin çürümesine, sıvaların kabarıp dökülmesine ve perde duvarlardaki demirlerin paslanmasına neden olarak konforumuzu bozar.

Nem ve nemin yol açtıgı küf mekânlarda kötü kokuların oluşmasına yol açar. Bu durum ortamda bulunan insanları rahatsız edecektir. Su yalıtımı sayesinde nemin önlenmesi, insan konforu açısından olumsuzluk yaratan bu kötü kokuların yayılma olasılığını da ortadan kaldırır.

   

Yangın Yalıtımı Can Güvenliği Sağlar;  Yangınlarda can kayıplarının önemli bölümü, yanma sırasında ortaya çıkan dumandan ve bu dumanın içindeki gazlardan kaynaklanır. Hidrojen–siyanür, karbondioksit, karbon monoksit ve karbon-sülfür başlıca zehirleyici gazlardır. Bu zehirli gazlar solunduğunda kana karışarak insanı zehirler. Bu gazlar öldürücü olabildiği gibi, göz yaşartma gibi etkileriyle kaçış alanı bulmayı zorlaştırarak insan hayatını tehdit edebilir. Amonyak, hidroklorik asit ve kükürt dioksit gibi gazlar tahriş edici etkileri ile insanların sağlığına kalıcı veya geçici zararlar verebilir.

Yangının yayılması neticesinde mal kayıpları da artar. Yanma reaksiyonu neticesinde açığa çıkan ısı; ortamın sıcaklığını artırarak aynı yapı içerisindeki veya yakınındaki farklı yapılardaki yanıcı malzemelerin tutuşma sıcaklığına gelmelerini sağlayarak yangının yayılmasına neden olur.

Yangın yalıtımı yapılarak; yapı malzemelerinde sıcaklık yükselmesi yavaşlatılır ve hem yapının içerisindeki kişilerin yapıyı terk etmeleri hem de söndürme ekiplerinin yangını kontrol altına almaları için süre kazandırılır.